İskelet Mekanizma Tamiri

 

Hemen Ara – 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 – İletişime Geç

 

Koltuk Yatar Mekanizma Tamiri - Koltuk Satışı

Koltuk Yatar Satışı

 

 

 

 

 

 Araç koltuklarımızın genellikle dış görünüşüne dikkat ederiz. Aslında en az dış görünüş kadar önemli olan mekanizma hareketlerini sıklıkla kullanırız. Günümüzde hemen hemen her koltuk üzerinde minimum iki adet mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizmalardan birisi koltuk kızağı mekanizması adı verilen, koltuğun bir ray sistemi üzerinde ileri veya geri gitmesini sağlayan sistemdir. Koltuk üzerindeki mekanizmalarından bir diğeri ise koltuk yatar mekanizması ismi ile bilinen, koltuğun yan tarafında bulunan, ayarlı veya çekmeli şekillerde bulunan koltuk yatar mekanizmasıdır. Araçtan araca değişkenlik gösteren sistemler koltuklar üzerinde bulunabilmektedir.Koltuk kilitleme sistemleri ismi ile adlandırılan mekanizmalarda mevcuttur. Tekli koltuk çeşitlerinde alttan sabitleme kilidi veya yandan sabitleme kilidi bulunabilmektedir. Koltuk kilit sistemlerinde mantık hemen hemen her koltuk kilidi için benzerdir. Koltuğa monte edilmiş bir mandal vardır, bu mandal çekildiği zaman döşeme içindeki bir tel yardımı ile kilit açılır, bırakınca kilit kapanır. Diğer bir kilitleme mekanizması ise butona basıldığında kilit açarak, butondan elimizi çektiğimizde mekanizmayı kilitleyen sistemlerdir. Her koltuk farklı özelliklere sahiptir. Belirli parçalara takılarak, mekanizmaları geliştirilebilir. Örneğin oto kol dayama sistemi olmayan bir koltuk için gerekli kaynak işlemlerinden geçirilen koltuk iskeletine kol dayama sistemi ( oto kolçak ) entegre edilebilir. Koltukların montaj edilmeleri önemlidir. Örneğin bir koltuğu sabitleyerek civata ve somun yardımı ile araç tabanına tutturduğumuz zaman eğer her yerinden tutturulmuş ise sabit bir koltuk ile karşılaşırız. Transporter tarzı araçlarda daha çok karşılaştığımız koltuk arka kilit sistemi veya koltuk ön kilit sistemi özelliğine sahip bir koltuk resimlerdeki gibi ayağa kaldırılabilir, pozisyon değiştirebilir.

 

Hemen Ara – 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 – İletişime Geç

 

 Koltuk sistemlerini geliştirebilecek parçaların montajını ve işçiliğini yaparak, araç koltukları üzerinde çeşitli işlemler yapabilmekteyiz. Bunun dışında en basit koltuktan tutunda çeşitli sistemleri üzerinde barındıran koltuklar için tamir, bakım, tadilat, onarım gibi işlemler yapmaktayız. Koltuk ayaklarında meydana gelen kırıklara ve çatlaklara müdahale edebilmekteyiz. Koltuk fonksiyonlarının çalışabilir hale getirilmesi için gerekli çalışmalar yapıldığı zamanlarda kimi zaman koltuğun komple soyulması gerekebilir. Mekanizmadan mekanizmaya farklılık gösteren sistemler vardır. Kimi araçlarda işlemler kolay yapılırken, kimi araçlar için saatlerce uğraşılarak bu işlemler sonuç vermektedir. Basit görünen sistemler tahmin edildiğinden daha karmaşık olabilir. Mekanizma koltuk içinde olduğu için genellikle açıldıktan sonra ortalama ne kadar zaman alacağı belli olur. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulur. 

 

Hemen Ara – 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 – İletişime Geç

 

 Örneğin yatar mekanizması çalışmayan bir koltuğun işlevini kaybettiğini hemen anlayabilirsiniz. Firmamıza yatar mekanizması tamiri için gelen bir araçta tamirat için bir fiyat verilir. Fakat herşey söküldüğünde örneğin mekanizmanın kaynak tamiri isteyen bir durumu olduğunda ekstra bir ücret talep edilir. Ek ücret oalyına açıklık getirmek amacı ile bir örnek daha vereceğim. Mesela koltuk kızağı çalışmadığı için , koltuğunun ileri gitmediğini söyleyen bir müşterimiz geldiğinde, koltuk kızak tamiri için fiyat verilir. Koltuk sökülüp gerekli kontroller yapıldığında koltuğun iskeletinde bulunan kırıkların buna sebep olduğu görülür ise, bunu sökmeden bilemeyeceğimiz için bu müşteriye bildirilerek ek ücret karşılığında koltuk iskeletindeki problemde çözümlenir. Firmamızda çok uzun zamandır bu işlemleri yapmaktayız. Elimizden gelen en iyi şekilde hizmet vermeye çalışmaktayız. Sizleri firmamızda görmekten memnuniyet duyarız. Oto koltuklarınızın mekanizmasında meydana gelen problemler için firmamıza uğrayarak bilgi alabilir, tamir ve tadilat işlemleri yaptırabilirsiniz. 

 

Hemen Ara – 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 – İletişime Geç

 

 

Bir cevap yazın

Translate (Çeviri)
Gönder
1
Web sitemize hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabilirim?