İskelet Yatar Tamiri

 

Hemen Ara – 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 – İletişime Geç

 

Koltuk Yatar Mekanizma Tamiri - Koltuk Satışıiskeletyatartamiri

 

 

 

 

 

İskelet yatar mekanizması nedir?

Koltuk iskeleti yatar mekanizması tamiri nasıl yapılır?

İskelet yatar mekanizması neden ve nasıl problemler çıkartır?

İskelet üzerinde yatar mekanizmasının önemi nedir?

Yatar mekanizmasının tamiri mümkün olmayan durumlar nelerdir?

  Yukarıdaki sorulara cevap bulabilmek amacıyla, aşağıda adım adım tüm soruların cevabını vermeye çalışacağım. Amacımız; müşterilerimiz web sitemizdeki yazılarımızı okuyarak, tam olarak ne tür bir problem yaşadıkları konusunda bilgi sahibi olsunlar, yaşadıkları problemi firmamıza olabildiğince anlaşılabilir anlatsınlar, firmamıza geldiklerinde araçlarına hangi işlemlerin yapılacağını bilsinler, firmamız da vereceğimiz hizmet konusunda bilgisi olan müşteriler ile çalışabilme fırsatı yakalasın.

 

Hemen Ara – 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 – İletişime Geç

 

Araçlarımızda bulunan koltukların sırt kısımları ileriye ve geriye doğru ayarlanabilecek şekilde hizmet eden mekanizmalara sahiptir. Bu durumu en çok ön iki koltuk üzerinde gözlemleriz. Genellikle arka koltuklarımızda yatar mekanizması bulunmadığı için bu işlevin olmadığını görürüz. Okul servisi, dolmuş, yolcu otobüsü gibi araçlarda tekli koltuklarda bu özellikler mevcuttur. İkili koltuk, üçlü koltuk ve dörtlü koltuk çeşitlerinde de bu mekanizmanın montaj edilmesi mümkündür. Koltuklarımızın sırt kısmını ileriye ve geriye doğru ayarladıktan sonra sabit bir şekilde kalmasını sağlayan sisteme iskelet yatar mekanizması adı verilir.

 

Koltuklarımızın yatar mekanizması olduğunu gördüğümüz halde koltuklarımızın sırt kısmı ileri ve geri hareket etmiyorsa, koltuğumuza oturduğumuz zaman koltuğumuzun sırt kısmı sallanıyorsa, koltuğumuzun sırt kısmı hiç ayakta durmuyorsa, ileri veya geri boş bir şekilde düşüyor, dikey pozisyonda durmuyorsa koltuk yatar mekanizmasında bir problem olduğunu anlamanız gerekmektedir. Böyle durumlarda firmamızda bulunan profesyonel ustalarımız koltuk yatar mekanizmasını tamir etmektedirler.

İskelet yatar mekanizması aşırı yük binmesi durumlarında, fiziksel şartların koltuk yatar mekanizması için ağır geldiği durumlarda, gerekli bakımlarının yapılmadan gidebildiği yere kadar bakımsız bir şekilde kullanılmış olması durumlarında, bozulduğu halde daha da fazla kullanılarak önemsenmemesi gibi durumlarda arıza yaşatır. İskelet yatar mekanizmasının nasıl ve neden problemler çıkartır sorusunun cevabını vermiş olduk.

Uzun yola çıktığımızda ön koltukların arka koltuklara göre daha konforlu olduğunu biliriz. Genel olarak herkes böyle düşünür. Ön koltuklar arka koltuklara göre daha konforludur çünkü arka koltuklar genel olarak sabittir, ön koltuklar sırt kısmının ayarlanmasını sağlayan yatar mekanizmasına sahiptir, iki yönlü ( kol dayama sistemi ) kolçağı vardır, ön koltuğu ileri geri hareket ettirecek kızak mekanizmasına sahiptir.Tüm bunlar koltuğu daha konforlu hale getirir. Ön koltuklarda sabit koltuklar olduğu zaman pekte konforlu olmazlar. O zaman arka koltuklardan bir farkı kalmaz. İskelet üzerinde yatar mekanizması olmaz ise koltuk ileri geri hareket edemediği için konforsuz bir hal alır, iskeletine sabitlenmiş bir yatar mekanizması var ise daha konforlu hale gelir, ileri geri istediğimiz şekilde konumlandırmamızı sağlar. İskelet üzerinde yatar mekanizmasının önemi neden ön koltuklarda yolculuk yapmak istediğimizden ve neden ön koltukları daha konforlu bulduğumuzdan anlaşıldığı gibidir. Yatar mekanizması olduğu için ön koltuklar tercih sebebi olmaya yetebiliyorken, yatar mekanizmasının olmaması koltuğu konforsuz ve tercih edilmeyecek bir hale getirebiliyor.

Tamir edilmesi istenilen koltuk yatar mekanizması olağan dışı bir şekilde hasar almış ise kurtarılamayabilir. Koltuk yatar mekanizmasını açmadan dışarıdan belirli fikirler sunabiliriz, fakat tam olarak neler olup bittiğini, kurtarılıp kurtarılamayacağı hakkında net bir bilgi vermek için koltuğu sökerek incelememiz gerekir. Koltuk sökülüp inceleme yapıldığında parçalanmış aksamlar ve dişli çarklar ile karşılaşılır ise yatar mekanizmasının tamiri mümkün olmayacaktır.

Araçlarınızda bulunan koltuklarda yatar mekanızması vardır , bu mekanizma koltukların genelde arkaya yatmasını sağlar , bazı koltuklarda öne katlanma şeklindede kendini gösterir.Bu sistemler zamanla arıza verebilir.Firmamız bu konuda aracınızın yatar mekanizmasını çalışır hale getirerek işlevselliğini kazanmasını sağlar.

 

Hemen Ara – 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 – İletişime Geç

 

Bir cevap yazın

Translate (Çeviri)
Gönder
1
Web sitemize hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabilirim?