Taban Döşemesi

 

Hemen Ara <– 0312 394 26 700532 404 42 08 –> Hemen Ara

 

Taban Döşemesi Taban döşemesi, her aracın alt kısmında bulunan kaplamadır. Zemin döşemesi ismi ile de bilinmektedir. Taban döşemesi aracın ister istemez en çok kullanılan bölgesidir. Yağmurlu günlerde ayakkabılarımızdan sızan suyu, karlı günlerde kar suyunu, yazları ise aracın içindeki nem vb. durumlara sürekli olarak maruz kalır. Araç içindeki toz toprağın biriktiği, kimi zaman ufak tefek taş ve her türden olabilecek yabancı malzemenin üzerine düştüğü yada döküldüğü bir döşeme çeşididir. Taban döşemeleri araç park halindeyken bile camlardan sızan güneş yardımı ile ister istemez uzun zamanda yıpranmaya sebep olur. Araç döşemesinin bir amacı vardır, herhangi bir cisim aracın zeminine zarar vermeden, olabildiğince döşeme üzerinde kalarak, araç taban kaportasına direkt temas etmesini engellemeye çalışmaktır.Taban döşemesinin uzunluğu araçtan araca farklılık göstermektedir. Hemen hemen araç uzunluğu, araç genişliği ile doğru orantılı olarak taban döşemesi boyutları da değişim göstermektedir. Taban döşemesi yapımında genellikle muşamba malzemesi kullanılır. Muşamba malzemesi işlenmesi ve şekillendirilmesi oldukça zor bir malzemedir. Taban döşemesi işlemlerinde muşamba malzemesinin tercih edilme sebebi daha dayanıklı olmasıdır. Uzun süreli kullanımlar için piyasada bulunan en ideal malzemedir. Firmamızda muşamba çeşitleri mevcuttur. Genellikle gri ve tonlarında renkler kullanılırken, desen olarak paralı muşamba ve bal küpü desenli muşamba tercih edilir. Para desenli muşambanın temizliği daha kolay olmaktadır. Gri tonlarının seçilme sebebi ise olabildiğince toz ve kir götürebilecek bir renk olmasıdır. Taban döşemelerinin belirli zamanlarla temizlenmesi kullanım süresini uzatacaktır. Fırça, süpürge ve nemli bir bez yardımı ile kolayca temizliği mümkündür.

 

Hemen Ara <– 0312 394 26 700532 404 42 08 –> Hemen Ara

 

Oto Taban Döşemesi

 Araç tabanının nem , su gibi ıslak veya nemli maddeler alarak çürümeye yüz tutması veya kullanım süresini doldurması  sonucunda değişime ihtiyacı olur. Genellikle yıllardır kullanılan araç tabanı yırtılır , eskir ve kullanılamayacak hale gelir. Bu gibi durumlarda araç tabanlarınızı seçmiş olduğunuz muşamba , halı gibi ürünlerle kaplıyoruz. İsteğe bağlı olarak araç tabanının eskisi söküldükten sonra ziftli kağıt , ziftli keçe , ziftsiz keçe gibi ürünlerle yalıtımını yaparak üzerine taban döşemesini yapıyoruz. Teorik olarak yapılan işlemler anlatıldığı gibidir. Pratik olarak bu işlem teorideki kadar kolay değildir. Taban döşemesinin aşama aşama nasıl yapıldığı hakkında, bu yazımızın tamamını okuduğunuz zaman bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

 

Firmamıza araç taban döşemesi yaptırmak için gelen müşterilerimizin öncelikle araç koltukları sökülerek araç dışına çıkartılır. Eski taban döşemesi yerinden sökülerek araç dışına alınır. Taban durumu kontrol edilir. Bu aşamada müşterimiz yalıtım yapılmasını isterse keçe, ziftli kağıt gibi malzemeler ile yalıtımı yapılır. Araç tabanında gerekli ölçüler alınır. Müşterimizin muşamba seçimini yaptığı ürün ile alınan ölçüler dahilinde kesim işlemleri yapılır. Kesilen parçalar dikim tezgahına giderek, birleştirilmesi gereken parçalar birleştirilir. Araç tabanında gözle görülecek birleşim yerleri için, düzgün bir görünüm sağlanması amacı ile ek vinleks ( suni deri ) malzemesi ile çevirme işlemi yapılır. Tüm bu işlemler sonrasında parçalar yerlerine oturtularak, boşlukları alınır, fazlalıkları kesilir ve yerleştirme işlemleri tamamlanır. Yerleştirme aşamasında araç içindeki diğer parçaların altında kalması gereken yerler ve üstünde kalması gereken yerlerin kontrolleri yapılır. Araç zemininden taban dışına çıkması gereken bağlantı noktaları için küçük kesitler oluşturularak, bağlantı noktaları taban döşemesinin üzerine çıkartılır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra araç koltukları yerlerine yerleştirilir, bağlantıları yapılır. Taban döşemesi kaplama işlemi sona ermiş olur.

 

Hemen Ara <– 0312 394 26 700532 404 42 08 –> Hemen Ara

 

8 yorum

OsmanYayın tarihi7:30 pm - May 1, 2023

Reno 12 Toros taban kaplama fiyat nedir ustam

Osman TunaYayın tarihi9:11 am - Mar 4, 2023

Aracımın tabanını kaplattım memnun kaldım.

Mefa GüvenYayın tarihi9:49 pm - Şub 10, 2023

Oğuz kardeşime teşekkür ederim. Eline sağlık. Passat aracımın altını kapladı.

Ali K.Yayın tarihi4:56 pm - Tem 13, 2022

Doblo taban kaplama yaptık memnun kaldım. Fiyat güzel, işçilik güzel.

Bir cevap yazın

Translate (Çeviri)
Gönder
1
Web sitemize hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabilirim?